Wprowadzenie do Plone

Plone to system zarządzania treścią (CMS) zbudowany w oparciu o serwer aplikacyjny Zope. System ten można wykorzystać jako aplikacje do publikacji dokumentów, czy też jako aplikację do pracy grupowej. Plone posiada sporą ilość wdrożeń i jest rozpoznawalną marką na w sferach biznesowych. Z drugiej strony, podobnie jak np. ezPublish, Typo3 jest narzędziem bardzo rozbudowanym i budzi pośród programistów mieszane uczucia, którzy albo wychwalają jego możliwości, lub wytykają złożoność, zasobożerność i mniejszą elastyczność przy rozbudowie.

Plone tak jak i serwer Zope napisany jest w Pythonie. W odróżnieniu od innych powszechnie stosowanych systemów CMS wszystkie dane przechowywane są w obiektowej bazie Zope (ZODB), a nie jak zazwyczaj w relacyjnej bazie danych (np. MySQL). Plone oferuje wielojęzyczny interfejs oraz możliwość tworzenia wielojęzycznych stron www. Silną stroną tego CMSa jest dbanie o dostępność stworzonego serwisu dla np. użytkowników z wadami wzroku. Od strony administracyjnej oferuje złożony i oferujący wiele możliwości system uprawnień i wysoki poziom bezpieczeństwa. Duża społeczność zapewnia pomoc jak i bogatą kolekcję dodatków.

Obecną stabilną gałęzią Plone jest wersja 3.2, choć trwają prace nad wersja 3.3 zawierającą drobne poprawki i usprawnienia. Według publikacji osób związanych z rozwojem Plone wstępnie pod koniec 2009 roku planowana jest wersja Plone 4 zawierająca znaczące zmiany (takie jak uproszczenie obsługi, uproszczenie kodu i znaczące zmniejszenie jego ilości, wymiana przestarzałych lub niewydajnych podzespołów). Po wydaniu Plone 4 można spodziewać się bardziej konkretnych informacji na temat Plone 5 (obecne prezentacje planu rozwoju umieszczają wydanie Plone 5 w połowe 2010 roku).

Plone 3 wymaga Python 2.4 tak więc jego instalacja może nastręczać obecnie problemów. Niektóre dystrybucje Linuksa dostarczają kilka wersji Pythona, lecz zazwyczaj najnowsza z nich jest główną wersją, pod którą budowane są dodatkowe pakiety. Instalację Plone 3 znacząco upraszcza "zunifikowany" instalator dla MS Windows, Mac OS X i Linuksa zawierający wszystkie zależności - Pythona 2.4, Zope, PIL jak i najnowsze Plone.

Lokalna instalacja Plone 3

Zaczynamy od pobrania zunifikowanego instalatora. W przypadku wersji Linuksowej rozpakowujemy archiwum i wykonujemy w konsoli polecenia (jako root, lub poprzez sudo):
chmod 755 install.sh
./install.sh standalone
Instalacja zajmie chwilę, a wszystkie pliki zostaną zainstalowane do /usr/local/Plone. Po udanej instalacji zostanie wygenerowany administrator Zope wraz z losowym hasłem, które musimy gdzieś zapisać:
Plone successfully installed at /usr/local/Plone
See /usr/local/Plone/zinstance/README.txt
for startup instructions

Use the account information below to log into the Zope Management Interface
The account has full 'Manager' privileges.

  Username: admin
  Password: TUTAJ HASŁO

This account is created when the object database is initialized. If you
change the password later, you'll need to use the new password.

Hasło to zapisane jest także w /usr/local/Plone/zinstance/adminPassword.txt.

Uruchamianie lokalnego serwera Zope/Plone

Po udanej instalacji możemy uruchomić serwer Zope wykonując jako root (lub poprzez sudo) polecenie:
/usr/local/Plone/zinstance/bin/plonectl start
Serwer będzie dostępny pod adresem http://localhost:8080/. Znajdziemy tam zarówno panel zarządzania serwerem Zope, jak i gotową do użytku instalację Plone.
plone1
plone2
RkBlog

Programowanie Sieciowe, 28 June 2009

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact