Interfejs i możliwości Google Wave

Google Wave na chwilę obecną dostępna jest dla niektórych programistów, oraz testowej grupy użytkowników-testerów szukających błędów i braków w rozwojowej wersji Google Wave. Mimo wczesnego stadium rozwoju interfejs i możliwości podstawowego klienta Wave (aplikacji www) są praktycznie ukończone. Poniżej znajduje się opis tego klienta przedstawiający "co to jest Google Wave i jak działa?".

Interfejs Google Wave

Interfejs Wave przedstawia poniższy zrzut ekranu (kliknij by zobaczyć go w pełnej skali):

wave1
Jak widać składa się on z trzech kolumna - bocznej z nawigacją i listą kontaktów (jak w skrzynce pocztowej), oraz z dwóch głównych kolumn - listy fal, oraz kolumny z obecnie otwartą falą:
wave1a
Listę fal można porównać do skrzynki odbiorczej poczty email. Pojawią się w niej wszystkie nowe fale wysłane "do nas", jak i aktualizacje tych fal, których jesteśmy członkami (tak jak nowa email-odpowiedź w skrzynce pocztowej).

Każda fala to zbiór wiadomości na podany temat. Fala posiada uczestników mających dostęp do jej zawartości. Mając otwartą falę można dodać nowych uczestników klikając na przycisk "add" i wybierając osoby z listy:

wave2
Każdy uczestnik może dodawać nowe wiadomości, lub edytować istniejące, o czym pozostali uczestnicy są powiadamiani podobnie jak w przypadku nowego maila w skrzynce:
wave3
Fale z nową zawartością będą miały pogrubiony tytuł oraz białe tło. Fale bez nowych wiadomości będą w odcieniach szarego :)

Tworzenie nowej fali polega na napisaniu nowej wiadomości posiadającej tytuł w pierwszej linii, oraz dowolną zawartość w dalszej jej części:

wave4
Do dyspozycji mamy prosty edytor umożliwiający formatować tekst (np. pogrubienie, podkreślenie itd.), a także oferuje dodatki jak sprawdzanie pisowni, tłumacza i wiele więcej (o czym będzie mowa w rozszerzeniach). Pisanie nowej wiadomości jest równie proste - wystarczy wpisać samą treść - dla całej wiadomości, lub dla jej fragmentu (zaznaczasz fragment tekstu i klikasz przycisk odpowiedzi). Na poniższym zrzucie Lars odpowiedział tylko na fragment wiadomości Stephany:
wave5

Wiadomości Google Wave łączą ze sobą funkcjonalność poczty email, oraz komunikatora internetowego. W czasie pisania wiadomości - jest ona praktycznie litera po literze wysyłana do odbiorców jeżeli ci są online. Nie trzeba czekać aż "XYZ pisze wiadomość" zniknie i pojawi się treść - wszystko dzieje się od razu. Także wiele osób na raz może edytować wiadomość w fali - z możliwością prześledzenia wszystkich zmian i podglądu zmian wprowadzonych przez innych (funkcjonalności wiki).

Poniższy zrzut przedstawia nieco inną rozmowę kilku znajomych:

wave6
Wiadomość Stephany skierowana do Shane Stephensa jest obramowana na zielono - to prywatna wiadomość niedostępna dla innych uczestników fali :) Kolejny element to wiadomość Gregora do której krótką odpowiedź dopisała Casey. Jej dopisek oraz tekst samego Shane jest oznaczona etykietami autorów.

Podsumowując w Google Wave:

  • Można pisać wiadomości typowe dla poczty email
  • Wiadomości przekazywane są na żywo odbiorcom jak w komunikatorach internetowych
  • Wiadomości można edytować wielu użytkowników z zachowaniem poszczególnych wersji jak w wiki i aplikacjach do pracy biurowej
  • Można wybierać uczestników fali, tworzyć wiadomości prywatne, odpowiadać na fragmenty wiadomości itd.
  • Wszystkie te funkcje są proste w obsłudze dzięki automatyzacji wielu czynności

Bo wiadomości są nudne...

Magia Google Wave nie istniałaby jeżeli dostępne byłyby tylko zwykłe wiadomości. Google Wave może być rozszerzana poprzez roboty, gadżety, jak i integrowana z innymi stronami www. Techniczne aspekty (API) tych rozszerzeń opisane będą w oddzielnych artykułach. Poniżej kilka przykładowych rozszerzeń w akcji.

Poniżej mamy w akcji gadżet szachów:

wave7
Umożliwia on rozegranie partii szachów między dwiema osobami. Działa on wewnątrz wiadomości i korzystając z opcji "Playback" dostępnej dla każdej fali - prześledzić przebieg rozgrywki od początku aż do końca :)

Poniżej mamy dwa rozszerzenia: google maps, oraz gadżet "YesNoMaybe" ułatwiający na epicką skalę tworzenie list chętnych na imprezę :) kto się wybiera, kto nie, kto może:

wave8
Żeby zapisać na Tak/Nie/Może wystarczy kliknąć w wybraną kolumną a pojawi się tam nasze zdjęcie imię i nazwisko :) Proste i kolorowe.

Na prezentacji z Google I/O można także zobaczyć w działaniu robota tłumaczącego to co piszemy na inny język, czy też sprawdzanie pisowni uwzględniające kontekst słów i np. potrafiące przerobić "ikeland is an ikland" na "iceland is an island" :) Zaprezentowano tam także koncepcję integracji z serwisem społecznościowym Orkut. Ilość i innowacyjność dostępnych rozszerzeń będzie zależala od działań programistów z całego świata. Uwzględniając elastyczność i potężne możliwości - Google Wave zmieni internet.

RkBlog

Google Wave, 6 August 2009

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact